Minden beszélgetés elvesz vagy hozzánk tesz valamit. Igyekszem az utóbbit erősíteni.
Kulturális újságírásból diplomáztam, majd egy kisebb kitérő után saját oldalt alapítottam. Érdekel minden, ami színház, film, kultúra, de leginkább beszélgetni szeretek, új embereket megismerni. Az interjúim során rengetegszer végig hallgattam nemcsak mások, hanem a saját hangomat is. Azt már megfigyeltem az évek során, hogy minél felszabadultabb valaki, annál gyönyörűbb a hangja.
Már javában zajlott a covid, amikor az ELTE-n rábukkantam a beszédtréneri továbbképzésre. Nem igazán tudtam, mit fogok ezzel a tudással kezdeni, de valamiért nagyon vonzott. Szép lassan körvonalazódott, mit is jelent számomra a beszéd és a hang, és miért olyan fontos, hogy – szakmától függetlenül – jól használjuk őket. Így jött létre a Hanghatás.
A Hanghatás alapja egy háromlépcsős beszédtréning, amelynek során megtanulod:
hogyan enyhítsd vagy szüntesd meg a feszültséget a testedben
hogyan mozogj, használd a tested magabiztosan a hétköznapokban
hogyan készítsd fel a hangod egy hosszabb beszédre
mire figyelj, amikor a nyilvánossághoz beszélsz
Részletesebben arról, hogy mivel foglalkozunk a tréningen?
Testtudat, stresszoldás és légzéstechnika
A stressz kihat a mindennapjainkra, ami sokszor erősen érződik a hangunkon és a beszédünkön. Megnézzük, érzel-e valahol feszültséget, fájdalmat. Megtanulod, hogyan kapcsolódj a testedhez, hogyan figyelj a jelzéseire, akkor is, amikor nagyfokú szorongást élsz át, és hogyan nyerd vissza rövid időn belül a nyugalmi helyzetedet. A tréning első részében találkozol majd meditációval, különböző légzéstechnikákkal és az Alexander-technika alapjaival.
Beszédtechnika
A foglalkozásokon minden olyan területet érintünk, amelyek kapcsolódnak a beszédhez (artikuláció, hangerő, hangsúly, hangszín stb.) Ebben a szakaszban fogsz rálátni arra, hogy mekkora szerepe van a megfelelő testhasználatnak a beszédben. Illetve olyan otthoni gyakorlatokat is megtanulsz majd, amelyek a tréning elvégzése után is segítségedre lesznek a mindennapokban.
Előadásmód, színpadi beszéd és egyéb kommunikációs helyzetek
A tréning utolsó részében összekapcsoljuk az előző két részt, és retorikai elemekkel bővítjük a gyakorlatokat. Ebben a rövidebb szakaszban a nyilvános beszédre és kommunikációra koncentrálunk. Ebbe beletartozhat egy egyetemi felvételi, egy előadás vagy akár egy állásinterjú is. De ide sorolható egy weboldal üzemeltetése, videós tartalmakkal kiegészítve vagy a közösségi médiában való megnyilvánulások. Ezeknek a tartalmi felépítésében segítek, adok támpontokat.
Jelentkezz, ha:
nagyfokú stresszt/szorongást élsz át a szerepléseid alkalmával
minél tovább szeretnéd megőrizni a hangod egészségét
fontosnak tartod a beszéded folyamatos fejlesztését
szeretnéd elsajátítani a szép és tiszta beszéd alapjait
csak fizikailag vagy jelen a nyilvános szerepléseken, fejben máshol jársz
előadásra, felvételire vagy állásinterjúra készülsz
a munkád fontos része a beszéd és a kommunikáció
szeretnéd megismerni a beszédet egy holisztikusabb szemszögből
Mennyi időt vesz igénybe?
Ez tapasztalattól és céltól függ. Az első alkalommal közösen felmérjük, mi a célod, milyen előismereteid vannak a beszéd területén, és együtt kialakítjuk a tréning menetét. Minimum 3 hónapot érdemes rászánni a gyakorlatok megfelelő elsajátítására.
Egy óra 60 perces.
Hol?
Jurányi Ház.
A Hanghatás külön instagram oldallal rendelkezik. Ha szeretnéd követni, itt megteheted.
Ha pedig szívesen olvasnál a témában, ezen az oldalon igyekszem minél több érdekességet megosztani.