Hangunk ereje
Pontosan emlékszem az első rádióadásra, amikor meghallottam a saját hangomat. Annyira szörnyű volt, hogy utána hosszú ideig nem hallgattam vissza a felvételeket. A tanulmányaim után jöttem rá, hogy nem is a saját hangomon szólaltam meg, és arra is, hogy ennek mi az oka. Vigyázzunk, mert a hangunk többet elárul rólunk, mint gondolnánk!
Ha megkérnénk két idegent, hogy olvassanak fel néhány mondatot, anélkül, hogy látnák egymást, valószínűleg a vizuális ingerek hiánya ellenére is sok mindent megtudnának egymásról. A korcsoportjukat, esetleg néhány fizikai tulajdonságot vagy az aktuális hangulatukat. A hangunk mindezekről képes majdnem 100% pontossággal választ adni. Természetesen számos kutatás készült a témával kapcsolatban, de ha csak a tapasztalatainkra támaszkodunk, valószínűleg akkor is számos ezzel kapcsolatos példát fel tudnánk sorolni. Sőt, még azt is meg tudjuk állapítani, hogy valaki idegennel, közeli ismerőssel, családtaggal vagy a szerelmével beszélget. A hangnem minden esetben változik.
Tehát azt már tudjuk, hogy a hangunk rengeteg információt képes elárulni rólunk, mégis, az egyik legcsodálatosabb tulajdonsága nem ebben rejlik. Egy 2012-es cikk rámutatott, hogy szeretteink hangja csökkenti a szervezetünkben a kortizolt, valamint fokozza az oxitocint. Előbbi a stresszért, utóbbi a kötődésért felelős hormon. Fontos megjegyezni, hogy a hallott szöveg tartalmának semmi köze nem volt a hormonális változásokhoz, a hang tónusa váltotta ki a pozitív hatásokat. Bármennyire is színesen fejezzük ki magunkat írásban, az írott szövegtől messze eltér a hallott hang. Nem beszélve arról, hogy a személyesen vagy telefonon közölt mondandóval több empátiát váltunk ki a másik félből vagy a hallgatóságból. Ez megerősíti, hogy a hang többet elárul, mint az arckifejezés.
Ami még ennél is jobb, hogy a hangunk, annak rezgése képes befolyásolni nemcsak mások, hanem a saját mentális és érzelmi állapotunkat is. Ha fájdalom ér, nem véletlenül kiáltunk vagy adunk ki valamilyen hangot. Ez ugyanis nemcsak egy reflex, hanem segít enyhíteni a fájdalmat. A hangunk egyben energiával tölti fel az idegrendszerünket, befolyásolja a koncentrációt, a kreativitást, a memóriát és a hangulatot. Ezek tudatában érdemes több figyelmet szentelnünk az egészségére, és minél többször felhívni szeretteinket az instant messenger és sms üzenetek helyett.
Forrás: Andrea Luoma (2020): The Power Of Connection Through Voice. Forbes. 2024.03.17.
(Borítókép és képek: Canva)