FilmNikolett Karácsony

Valentin-napi filmcsokor – 7+1 romantikus film

FilmNikolett Karácsony
Valentin-napi filmcsokor – 7+1 romantikus film

Őszintén szólva, nem is annyira szeretem a romantikus filmeket. Nehezen veszem rá magam, hogy felüljek egy másfél órás érzelmi hullámvasútra, ami az esetek többségében vagy azzal végződik, hogy az egyik fél meghal, vagy rájön, hogy a másik nem a nagy Ő. Ennek ellenére nekem is van „bármikor újra megnézném” listám ebben a kategóriában, és ha már Valentin-nap, fel is idéztem őket. Hátha valaki talál kedvére valót.

 

Krumplirózsa (1991)

Michelle Pfeiffer és Al Pacino / Forrás: Netflix

Nem ez az első filmes listám, amiben szerepel Garry Marshall 1991-es filmje. Michelle Pfeiffer és Al Pacino ikonikus párosa örökre beírta magát a filmtörténelembe Frankie és Johnny történetével. A Krumplirózsa nem a könnyed romantikus filmek táborát erősíti, de szerethető karaktereinek köszönhetően bármikor újra tudnám nézni. Nem mellesleg, hiába a 32(!) év, vannak filmek, amiken nem fog az idő.

 

A világ legrosszabb embere (2021)

Renate Reinsve és Anders Danielsen Lie / Forrás: Empire Online

Nagyon friss élmény, és elképesztően kellemes csalódás. A film után még a Duolingo norvég nyelvű feladatait is bújtam – igaz, kemény egy hétig tartott a lelkesedésem. A szerelmi háromszögekről szóló filmek nem mindig sülnek el jól, anélkül, hogy valamelyik szereplőt ne utálnánk meg. De Julie (Renate Reinsve), Aksel (Anders Danielsen Lie) és Eivind (Herbert Nordrum) hármasának életszerű problémáival minden néző azonosulni tud egy ponton. Tény, hogy Reinsve viszi a hátán az egész filmet, de minden képkocka, minden mondat nagyon a helyén van.

 

Hosszú jegyesség (2004)

Audrey Tautou és Gaspard Ulliel / Forrás: Screenmusings

Ha romantikus filmekről beszélünk, nagyon sokszor francia filmek jutnak az eszembe. Ezek közül is elsőként Jean-Pierre Jeunet 2004-es filmje. Mathilde (Audrey Tautou) és Manech (Gaspard Ulliel) első világháborúban játszódó szerelmi történetét legalább egyszer érdemes megnézni. Gyönyörű látványvilága anno két Oscar-jelölést is kiérdemelt (legjobb operatőr és legjobb látványterv kategóriában), és a színészi alakításokban sem nagyon lehet hibát találni. 2004-ben Audrey Tautou nevét már mindenki ismerhette, köszönhetően az Amélie csodálatos élete című filmnek. Gaspard Ulliel nevét pedig örökre megjegyezte a közönség, akinek a Hosszú jegyesség volt az első nagyjátékfilmje. Ulliel 2022-ben súlyos síbalesetben vesztette életét, ami nemcsak családjának, hanem a filmszakmának is óriási veszteség.

 

Kisasszonyok (2019)

Saoirse Ronan és Timothée Chalamet / Forrás: The New York Times

Nem igazán rajongok a kosztümös filmekért, többségük számomra lassú, vontatott. Évekig szinte egyet sem néztem meg. És akkor jött Greta Gerwig, aki pont egy olyan történetet választott, amit eddig többször is feldolgoztak, ráadásul az 1933-as és az 1994-es filmváltozatokat is jutalmazta az Akadémia. Mondjuk Gerwig korunk legjobb színészeivel (Meryl Streep, Laura Dern, Emma Watson, Saoirse Ronan, Timothée Chalamet és még sorolhatnám) aligha nyúlhatott mellé, már-már felülmúlta a korábbi adaptációkat. Bár minden korszaknak megvannak a maga sztárszínészei, és ha ehhez még hozzáadunk egy jó sztorit, egy tehetséges rendezőt, akkor a végeredmény magáért beszél.

 

Álom luxuskivitelben (1973)

Audrey Hepburn és George Peppard /Forrás: Yours Retro

Amikor kicsi voltam, az Álom luxuskivitelben sokat ment a televízióban. Akkor sokat még nem értettem belőle, de anyuék polcán ott csücsült Norbert Stresau Hepburnről írt könyve, amit azóta kétszer is olvastam, a filmet pedig ennek hatására már többször is megnéztem. Hepburn rengeteg ikonikus filmben szerepelt, és bár az Álom luxuskivitelben Hollyja Oscar-jelölést is hozott neki, végül nem kapta meg a díjat. Mégis, ez az a film, ami a legtöbb embernek eszébe jut a színésznőről. Ha nem is sorolható a klasszikus szerelmi történetek közé, a filmtörténelem egyik legtöbbet idézett alkotása.

 

Bones and all (2022)

Taylor Russell és Timothée Chalamet / Forrás: AMC Theatres

Az idei év elején néztem meg Timothée Chalamet és Taylor Russell főszereplésével készült filmet (kritika itt), előtte pedig lelkiismeretesen elolvastam Camille DeAngelis azonos című regényét, ami alapul szolgált Luca Guadagnino filmjéhez. A könyv meglepő módon nagyon tetszett, napokig DeAngelis történetével feküdtem és keltem, a film pedig még ezt is felülmúlta. Az írónő egyértelműen felnövéstörténetről írt, Guadagnino pedig a szerelmi szálat emelte középpontba, ami inkább hozzátett az alapsztorihoz, mintsem elvett volna belőle. A kannibalizmus talán kissé bizarr lehet egyeseknek, de a fő hansúly sem a könyvben, sem a filmben nem ezen van. Mindenkinek ajánlom, aki szereti az elvont történeteket és az igényes színészi alakításokat.

 

Őrülten hiányzol (2011)

Felicity Jones és Anton Yelchin / Forrás: Filmaffinity

A kissé szerencsétlen magyar címfordítással ellentétben nem egy bugyuta amcsi filmről van szó. A független filmek szerelmeseinek valószínűleg ismerős lehet Drake Doremus rendezése, Felicity Jones és Anton Yelchin főszereplésével, akik mellett Jennifer Lawrence is feltűnik egy rövid időre a vásznon. A történet valóban azt a fajta szerelmet mutatja be, amikor valakibe őrülten beleszeretünk, de az élet kegyetlenül közbeszól. Bár nem könnyű film, Anna (Jones) és Jacob (Yelchin) kapcsolatának buktatóin keresztül kicsit mi is újra szerelmesek akarunk lenni.

 

Szeress, ha mersz (2003)

Marion Cotillard és Guillame Canet - akik ma már az életben is egy párt alkotnak / Forrás: Filmaffinity

Picit sajnálom, hogy ez lett a magyar címe. Francia nyelven a Jeux d’enfants, azaz gyermekjátékok címet kapta. Ha valaki megnézi Yann Samuell rendezését, érteni fogja, hogy a játék fontos kulcseleme a történetnek, és talán találóbb lett volna magyarul is ezt a címet adni neki. Sophie (Marion Cotillard) és Julien (Guillame Canet) gyerekkoruk óta ismerik egymást, együtt nőttek fel. Kapcsolatukat egy olyan játék tartja össze, ami eleinte ártatlan ugratásnak indul, de egy ponton túlmegy egy határon. Kérdés, hogy Sophie és Julien képesek lesznek-e kilépni ebből a már-már toxikus cica-egér harcból, és felvállalni az érzelmeiket, vagy útjaik örökre elválnak?

(Borítókép: Álom luxuskivitelben / Forrás: Vogue Australia)