Nikolett Karácsony

Természetes fájdalomcsillapító – A meditáció áldásos hatása

Nikolett Karácsony
Természetes fájdalomcsillapító – A meditáció áldásos hatása

A nyugati világ egy egész iparágat épített fel az úgynevezett mindfulness filozófia köré, ami arra próbálja rávenni a rohanós, mindig stresszes modern világ emberét, hogy kicsit álljon meg. És vegyen levegőt. Néhányan be is építik a mindennapjaikba, és még talán segít is valamennyit. Mindenesetre, nem gondolom, hogy olyan óriási nagy marketing kellene neki. Akinek szüksége van rá, úgyis megtalálja a saját relaxációs módszerét. És nem is biztos, hogy a meditáció lesz az. Nekem bevált, a tréningembe is beépítettem, mert ha valaki nem is gyakorolja rendszeresen, érdemes kipróbálnia.

 

Hozzá vagyunk szokva, hogy túlbonyolítunk bizonyos helyzeteket, miközben a megoldás sokszor a legegyszerűbb dolgokban rejlik, és nem egyszer kéznél is van. Azon szerencsések közé tartozom, akik már nagyon fiatalon megtapasztalták a meditáció jótékony hatását. Egy képzés keretén belül vettem részt vezetett meditáción, és azóta is emlékszem arra a fél órára, amikor a testem összes sejtje örömtáncot járt. Mindezt úgy, hogy meg sem mozdultam. Aztán hosszú évekre elkerültek az efféle módszerek, végül egy traumatikus helyzet hozta vissza az életembe a meditációt. Amikor már semmi nem segített a szorongásomon, és éppen csak funkcionáltam a hétköznapokban, elkezdtem napi rendszerességgel a légzésemre koncentrálni. Ez még nem volt tudatos, egyszerűen a testem jelzett, hogy elég. Ennek már több éve, azóta rengeteget olvastam a témában és hozzátartozik a mindennapjaimhoz, hogy egy rövid időre lecsendesítem az elmémet.

A meditáció kialakulásáról nem sokat tudunk, egyes kutatók szerint mindig is az emberiség részét képezte a befelé figyelés és a közös elcsendesülés. Indiában ma is fontos része a kultúrának, és azok, akik rendszeres gyakorlói a buddhista vallásnak, szintén nagy hangsúlyt fektetnek a meditálásra. Áldásos hatását sokáig csak éreztük, de kevés feljegyzés készült arról, hogy mi történik az agyban akkor, ha valaki rendszeresen meditál. Ma már erről is egyre több kutatás készül, sőt, vannak helyek, ahol az iskolai oktatásba is bevezették a meditációt, de Amerikában egyes börtönökben is alkalmazzák. Ma már tudjuk, hogy aki kicsit „kivonja” a gondolatait a forgalomból:

  • kevesebbet stresszel

  • jobban kezeli a fájdalmat

  • csökkenti a szorongást

  • jobban alszik

  • javul a koncentrációja

Sara Lazar, a Harvard Egyetem kutatója önkéntesek segítségével vizsgálta meg a meditáció hatását. A jelentkezőket két csoportba osztották, az egyik csoportnak (42 fő) meditációs- és jógagyakorlatokat, a másik csoportnak (25 fő) könnyű tornagyakorlatokat kellett csinálnia nyolc héten keresztül. Ezt követően olyan ingereket kaptak az alanyok, amelyek enyhe szorongást idéztek elő, egészen addig, amíg a trigger megszűnt. Az eredmény egyértelműen azt mutatta, hogy a meditációt végzők csoportja jobban reagált a feladatra, szorongásuk hamarabb elmúlt.

Egy másik kutatásban Fadel Zeidan, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem neurológusa a fájdalom csökkentését tanulmányozta. Ismét önkénteseket kértek fel, akiknek egyik csoportja gyakorolta a meditációt, a kontrollcsoport viszont nem. A kutatásban mindkét csoport tagjainak a lábához forró mérőeszközt érintettek, (amit az alanyok bármikor elvehettek), miközben az agyi funkciókat figyelték. Majd megismételték, de ez esetben a meditációt gyakorlók csoportja meditált, a kontrollcsoport pedig egy 18. századi természetleírást hallgatott. Ez esetben is jobban teljesítettek a meditálók tagjai, akiknek a kísérlet alatt csökkent a fájdalmuk, míg a másik csoportban lényegében nőtt.

Zeidan és csapata megfigyelte, hogy az agynak az a területe, amely szerepet játszik az önreflexióban, az önértékelésben (mediális prefrontális kéreg), meditáció során csökken az aktivitása. És minél jobban csökken, annál kevésbé érzünk fájdalmat, annak ellenére, hogy az agyunk továbbra is megkapja a fájdalomjeleket. A különbséget azért érezzük, mert ezek az üzenetek nem jutnak be azokba az agyi hálózatokba, amelyeknek köszönhetően azonosulunk a fájdalommal. A meditáció lényegében leválasztja rólunk a kellemetlen érzést, ennek köszönhető, hogy javul a fájdalomtűrő képességünk. Legyen az fizikai- vagy lelki eredetű.

 

 

(Forrás: Does meditation actually work? Here’s what the science says. Yudhijit Bhattacharjee. National Geographic. 2024/5. Letöltés: 2024.07.26.)

(Képek: Canva)