Függetlenek
Rengeteg kiváló hazai filmes blogból és magazinból tájékozódhatunk a legújabb filmpremierekről, olvashatunk izgalmas interjúkat és kritikákat, de néha érdemes böngészni a nemzetközi kínálatot. Igazi gyöngyszemekre lelhet az ember. Ebben a cikkben 5 olyan független filmes magazint gyűjtöttem össze, amit minden filmrajongónak, filmesnek, grafikusnak vagy mezei kultúrafogyasztónak jó szívvel ajánlok. A lista természetesen bővíthető.
Nem olyan régen, olvastam egy nagyon jó interjút a zine magazinokról. Kisebb kutatásba kezdtem, miután nosztalgikus hangulatban jót mosolyogtam azon, hogy általánosban mi is ilyeneket nyomtunk a barátnőmmel, és fogalmunk sem volt róla, hogy erre egy egész iparág épült. Szerencsére, a mi szárnypróbálgatásaink a puszta önszórakoztatásnál nem jutottak tovább. Az imént említett összefoglalónak köszönhetően bukkantam rá egy független magazinokkal foglalkozó oldalra, ahonnan nem volt nehéz rátalálni a legjobb független nyomtatott és online filmes magazinokra. Ezek, bár angol nyelvűek, inspirációnak, ismeretszerzésnek kiválóak. Nem mellesleg, némelyik illusztrációja igazi műalkotás.
Beneficial Shock!
A film és az energikus képi világ találkozása. Gabriel Solomons és Phil Wrigglesworth nemzetközileg elismert grafikusok álmodták meg az évente megjelenő, a filmes témákat tágabb kontextusban tárgyaló magazint. Az egyedi illusztrációval és a rendhagyó tartalommal egy olyan közönséget szólítanak meg, akik nyitottak a nem konvencionális formákra és újságírásra. A Beneficial Shock! ellene megy a tradícióknak, ahogy Wrigglesworth fogalmaz: „Érdekel a szokatlan és rejtélyes, az egyéni gondolkodásmód, ami megkérdőjelezi a szakmai elfogadhatóság elképzeléseit. Az illusztrátor egy amatőr szabadgondolkodó, akinek kihívást jelentenek a munkamódszerek, és ezeknek az illusztrátoroknak a munkáit szeretném ünnepelni a Beneficial Shock! oldalain.” A kiadvány fő tartalma a nyomtatott újságban olvasható, de az egyes művészekkel és grafikusokkal készült interjúkat bárki elolvashatja a magazin weboldalon.
Cinema Scope
A kanadai Cinema Scope 1999 óta szemezget a filmipar kiemelkedő alkotásai között, készít interjúkat, ajánlókat és kritikákat. Az egyik legjobbnak tartott filmes magazin, amely fórumot ad mindazoknak a szakembereknek és olvasóknak, akik nemcsak nézni szeretik a filmeket, hanem gondolkodni is róla. A szerkesztők alázatos munkájának köszönhetően, a magazin 2009-ben megkapta a Torontói Nemzetközi Filmfesztivál rangos Clyde Gilmour-díját, amelyet rendezőn, színészen vagy írón át bárki megkaphat, aki valamilyen kiemelkedőt alkotott a kanadai filmiparban. Nyomtatásban kéthavonta jelenik meg, de mint sok magazin manapság, a weboldalán blog formájában is elérhető néhány tartalom.
Little White Lies
Már párszor belefutottam ebbe az oldalba, ami kulturális blog lévén annyira nem meglepő, de sokáig nem tudtam, hogy a független magazinok között a Little White Lies olyan, mint a filmvilágban a Keresztapa. Ha nem is láttad, tudod, miről van szó. Beleásva magamat a témába, a 2005-ben megjelenő, kéthavonta kiadott Little White Lies a független filmes magazinok amolyan ősatyja. Tehát, ha valamelyik újonnan felbukkanó kiadványt hozzá hasonlítják, az az egyik legnagyobb megtiszteltetés a szerkesztőknek. Ráadásul nagyon menő, hogy egy egyetemi diplomamunkából nőtte ki magát, a The Guardian pedig a legjobban illusztrált magazinnak nevezte. Mi több, ma már podcast műsoruk, online blogjuk és könyvkiadványaik is vannak. A címlap illusztrációik pedig tényleg fantasztikusak.
Shelf Heroes
A listában ez az egyetlen zine magazin, amelyet egy Ben Smith nevű londoni művész álmodott meg a film szerelmeseinek. Smith olyan megrendelőkkel dolgozott együtt, mint a Nike, a Gap vagy a Brit Filmintézet. A Shelf Heroes magazinba az abc betűi szerint kerülnek kiválasztásra a filmek, ezután a közreműködők szabadon alkothatnak valamit (a magazin jelmondata: „Menj, alkoss valamit!”). Ez az írásra és az illusztrációra egyaránt vonatkozik. Smith elmondása szerint nem feltétlenül magáról a filmekről szeretne írni, mint a hagyományos filmkritikák, sokkal inkább a közreműködők személyes válaszai érdeklik. A magazin értelemszerűen kizárólag nyomtatott formában szerezhető be.
Zoetrope
A sorból valamelyest kilóg – bár minden független magazin dolga valamilyen szinten kilógni –, olyan értelemben, hogy nem a filmek állnak a fókuszában, hanem korunk legnagyobb íróinak, rendezőinek a rövid történetei, esszéi, amelyekből később akár film is lehet. A negyedévente megjelenő magazint Francis Ford Coppola rendező és Adrienne Brodeur amerikai írónő alapította 1997-ben. A közreműködők között olyan nevek szerepelnek, mint Wes Anderson, Elena Ferrante, Pedro Almodóvár vagy Haruki Murakami. Az izgalmas sztorik mellett minden számra felkérnek egy vendégtervezőt, aki a zenésztől (David Bowie) a rendezőn át (Gus Van Sant) bármilyen művész lehet. A folyóirat a kiváló művészekkel való együttműködés mellett rövid fikció-, forgatókönyv- és rövidfilm versenyeket is rendez, mi több, írói workshopokat is tart.
(Borítókép: Little White Lies)