Nikolett Karácsony

Az újdonság íze – avagy rendhagyó filmek Valentin-napra

Nikolett Karácsony
Az újdonság íze – avagy rendhagyó filmek Valentin-napra

Az a jó a szerelmes filmekben, hogy nagyjából mindegyik végkifejlete kiszámítható. Vagy összejön a szerelmespár, vagy nem, de azért többnyire igen. Kicsit sírunk, de a biztonságérzetünk megmarad. Azonban néhány rendező pont arra épít, hogy megpiszkálja ezt az érzést, és kirángasson a komfortzónánkból. Az alábbi 5 film nem a megszokott módon mutatja be az érzést, amelyet minden halandó szeretne legalább egyszer átélni életében: a szerelmet. És pont ez a jó bennük.

Plasztik szerelem – Hozzám ne érj!

Forrás: Hammer Museum

Forrás: Hammer Museum

Craig Gillespie rendező filmje már több mint 20 éves, de még mindig élvezhető. Nem is beszélve a probléma relevanciájáról, amit körbejár. A középpontban Lars Lindstrom (Ryan Gosling – hopp, még egy ok, hogy megnézzük) élete áll, akinek nem kevés problémája akad a párkapcsolatokkal. Testvére (Paul Schneider) és felesége (Emily Mortimer) aggódnak érte, míg egy nap Lars végre hazavisz valakit. Ez csak még több okot ad az aggodalomra, ugyanis Lars választottja nem éppen hétköznapi. Gillespie története amellett, hogy tele van szerethető karakterekkel, a mai napig fontos tanulságokat fogalmaz meg a szerelemről.

A nő – Gépbe zárt érzelmek

Forrás: Collider

Forrás: Collider

Vannak színészek, akiknek kizárólag a főszerep áll jól, mellékszereplőként el sem tudnám képzelni őket. Joaquin Phoenix nem véletlenül tartozik ebbe a kategóriába, akár egymaga is simán elvisz a hátán egy filmet. Spike Jonze A nő című alkotásában pontosan ez történt, bár segítségére volt Scarlett Johansson, aki kissé rekedtes hangjával szinte végig jelen volt Phoenix mellett. A film ugyanis egy futurisztikus kapcsolatot mutat be, melyben nem feltétlenül ölt testet a másik fél. Ettől függetlenül érzelmi szinten mindent megad, ami egy kapcsolathoz szükséges. Kérdés, hogy ez vajon elég-e a Phoenix által megformált Theodore-nak? Egyedülállóknak nem ajánlott.

A dán lány – Igaz történet alapján

Forrás: Women in the World Summit

Forrás: Women in the World Summit

Mindig izgalmas, amikor egy film igaz történetre épül. Még ha a rendező nem is tartja magát teljesen a valós eseményekhez, nézőként kíváncsi vagyok rá, milyen eszközökkel formálja meg a valóságot, és vajon mennyit mutat meg belőle. Tom Hooper filmjében Eddie Redmayne alakítja Lilit, aki egyike volt azoknak, akiken nemátalakító műtétet hajtottak végre az 1930-as évek elején. Feleségét (Gerda) Alicia Vikander játssza, aki Oscar-díjat kapott alakításáért. Nemcsak a színészi játék kimagasló ebben a filmben, hanem maga történet, valamint Lili és Gerda kapcsolata is. A dán lány túlmegy a hagyományos szerelmi kapcsolatokon: a színtiszta szeretetről és tiszteletről szól.

A homár – Párkapcsolat vagy „halál”?

Forrás: filmsor.net

Forrás: filmsor.net

Akik ismerik Yorgos Lanthimos rendező stílusát, bizonyára most magukban azt kérdezik: mit keres a filmje egy Valentin-napi filmajánlóban? És miért pont egy ilyen szadista filmet kell ajánlani? Le kell szögezni, Lanthimosnak nem nagyon vannak nem szadista és meghökkentő filmjei. Az nem az ő stílusa. Ráadásul, A homárt attól függ, honnan nézzük. Lényegében azt a nyomasztó, a társadalom által támasztott elvárást állítja középpontba, amit párkeresésnek hívunk. És amennyiben a rendező utópisztikus világában ez követelmény nem sikerül valakinek, állattá változik. Szerencsére megválaszthatja, milyen állat szeretne lenni. David (Colin Farrell) például homár lenne. A szokatlan, a komfortzónán jóval túlmutató filmek szerelmeseinek kötelező. Illetve azoknak is, akik Valentin-napon nem valami nyálas, amerikai maszlagra vágynak.

A víz érintése – Szerelmi történet mesterfokon

Forrás: The Straits Times

Forrás: The Straits Times

A 13(!) Oscar-díjra jelölt film az egyik legszebb szerelmi történet, amiben Sally Hawkins talán karrierje legjobbját alakítja. A takarítónőként dolgozó néma nő személyét sikerült úgy megformálnia, hogy teljesen normálisnak tűnik, hogy beleszeret egy félig ember, félig halszerű lénybe (Doug Jones). Guillermo del Toro jól kidolgozott karakterekkel vitte a csúcsig szerelmi történetét, melynek látványvilága külön fejezetet érdemel a filmes szakkönyvekben. Az a típusú film, amiben minden képkockának helye van, nincsenek felesleges mondatok, és teljes két órára képes a képernyőhöz ragasztani a tekintetünket.